Annoncering

Klap sammen
No announcement yet.

Gummiringe i bunden af cylinder

Klap sammen
X
 
  • Filter
  • Tid
  • Show
Clear All
nye indlæg

  • Gummiringe i bunden af cylinder

    Hej alle, de orange gummiringe der sidder i bunden af cylinderen hvad er egentlige den større mening med den. Skal den forhindre olie i at komme op imellem forring og cylinder eller hvordan.

    MVH

  • #2
    Ja, det er slet og ret en tætningsring. Cylinderens bundpakning pakker kun mod fladerne og ikke ind mod foringen, derfor O-ringene for at forhindre beskidt og overophedet olie i at få foringen til at gro fast.
    Last edited by klentz; 19-04-2016, 8:27.
    'Best thing I ever rode.' Kenny Roberts.

    'They say cockroaches and Keith Richards would be among the few survivors of a nuclear holocaust. The XS would be another.’Brian Tarbox in Classic & Motorcycle Mechanics may 1998.

    Kommentar


    • #3
      Tak Klentz, jeg går og rydder op i kælderen og fandt nogle gamle cylindre frem, her så jeg så ringen, som jeg ved jeg så ikke lige har på den aktive cylinder, men det går nok alligevel uden tror jeg.

      MVH

      Kommentar

      Working...
      X