Annoncering

Klap sammen
No announcement yet.

Motorudluftning

Klap sammen
X
 
  • Filter
  • Tid
  • Show
Clear All
nye indlæg

  • Motorudluftning

    Den ene af de to studse på motor udluftningen var proppet til med en gummiprop da jeg renoverede motoren. Jeg fjernede den men er nu kommet i tvivl om den burde sidde der eller ej. Hvilken betydning har det ?

    Føres slangerne fra udluftningen bare ned under motoren ?

    Mvh

    Michael Sønke

  • #2
    Hej Michael!

    I en parallel-twin hvor stemplerne følges ad, vil der kunne opstå store trykforskelle i krumtaphuset, hvis udluftningen bliver proppet til, så det er derfor vigtigt, at dette ikke sker.

    Oprindeligt var udluftningsslangerne ført til luftfilterboksen, så oliedunsterne via indsugning blev ledt tilbage til forbrændingskamrene for at begrænse forureningen. Hvis de oprindelige luftfilterbokse er udskiftet med en anden type luftfilter, kan du bare føre slangerne til fri udluftning f.ex. ned under motoren.

    Mvh Peter...
    'Best thing I ever rode.' Kenny Roberts.

    'They say cockroaches and Keith Richards would be among the few survivors of a nuclear holocaust. The XS would be another.’Brian Tarbox in Classic & Motorcycle Mechanics may 1998.

    Kommentar

    Working...
    X