Annoncering

Klap sammen
No announcement yet.

Bøjle i topstykke

Klap sammen
X
 
  • Filter
  • Tid
  • Show
Clear All
nye indlæg

  • Bøjle i topstykke

    Hej derude!
    Jeg er ved at samle min motor efter renovering. Det er utroligt hvad lidt maling, glasblæsning og polering kan gøre ved en motor.
    Nå, er nået til topstykket men kan ikke huske hvad den lille bøjle på billedet har af funktion. Den sidder nederst i topstykket mod knast kædestrammeren. Der er for mig at se ikke plads til at strammeren skal sidde i sporet med bøjlen og hvis der var ville strammeren ikke have frigang nok til at trykke mod knastkæden. Eller er det bare mig som ikke kan se ideen. En gennemgang af diverse manualer og bøger har ikke givet noget svar. Men måske er der en af Jer derude som har været ude for det samme på et tidspunkt og kan komme med lidt guldkorn, som jeg og måske andre kan få lidt glæde af.
    Vh. Kenneth
    Tilføjede filer

  • #2
    Det er en slags oliefælde. Bemærk at den sidder umiddelbart ved udluftningen, så dens funktion er nok at forhindre olie i at blive trukket med ud.
    Venligst
    Johnny Nielsen

    Kommentar

    Working...
    X