![]() |
![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
|
Hej her i cyberspace.
Jeg skal til at skille min motor ad for at sætte nye propper i (længere historie). Der kom lige et spørgamål til mig. Skal jeg sætte en fræk knast i eller hvad er jeres mening. Her er lige et billed af den. http://www.mikesxs.net/products-26.html#products Den kan justeres ved tandhjulet så den kører optimalt , MEN hvordan justerer jeg den... På biler sidder den/de udvendigt, så de er nemme at justere. Jeg kører men mikuni fladspjæld, 10,2:1 i komp. og marshal deeptone potter. Brian forever |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Normalt med sådan nogle justerbare knastkædehjul er det for at kompensere for slidt knastkæde, planet topstykke eller andet, der betyder at knastens timing ikke er optimal. Når motoren står i top skal knasten åbne en indsugningsventil et bestemt givet mål. Så er knasten timet som fabrikanten foreskriver, for at den åbner og lukker ventilerne på de rigtige tidspunkter. Hvis så kæden er lidt slidt (strukket) eller der er høvlet af toppen så er den del af knastkæden mellem tandhjulet på krumtappen og tandhjulet på knasten for lang i forhold til højden fra krumtappen op til knastakslen og så er krumtappen drejet lidt bagud i forhold til dens optimale position, så ventilerne åbner og lukker for sent (læses et par gange og ses for det indre blik, jeg ved ikke hvordan jeg forklarer det bedst kun med ord..) Det giver selvfølgelig færre heste. Justeringsmålet for hvordan knasten skal stå følger som regel med knasttypen fra fabrikanten. Så drejer man "bare" knasten til ventilen har den rigtige åbning og strammer skruerne på tandhjulet. Motoren drejes en gang og målet tjekkes. Færdig! velbekomme!
Nold |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Ja det skal lige læses nogle gange men så giver det også mening.
Jeg siger mange tak for dit svar som er fyldestgørende for mit vedkommende. Total Brian forever |
|
#4
|
||||
|
||||
|
glæder mig til at høre den Brian!
Nold |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Hvor meget skal den være lyftet???
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Knastfabrikken skal angive timingen. De skriver som regel hvor stemplerne skal stå og hvilken ventil, der skal være hvor meget åben eller hvilket spillerum, man skal kunne måle. Tilbage til din knastpusher!
Nold snow island chapter |
![]() |
| Emne værktøjer | |
| Visningsmåde | |
|
|